poniedziałek, 12 stycznia 2015

Samozatrudniony? Sprawdź jak będziesz niedługo opłacał składki.Zmiany w płaceniu składek na ubezpieczenie społeczne przez osoby samozatrudnione.

Sposób w jaki dotychczas opłacało się składki (NIC) zmienia się w odniesieniu do osób samozatrudnionych. 

Od kwietnia 2015 składki (class 2) będą pobierane raz do roku w momencie rozliczania się z HMRC ze swoim zobowiązań podatkowych. Czyli np., składki za rok podatkowy 2015/2016 zostaną pobrane w styczniu 2017 roku. 

Wszystko fajnie, ale... raz do roku trzeba będzie wyskoczyć z prawie £150, dolicz do tego 9% składek class 4 jeśli twój dochód będzie pomiędzy £7,956.01 a £41,865 (dane na obecny rok podatkowy), plus oczywiście wszelkie zobowiązania podatkowe wobec urzędu.

Już nie będzie płacenia miesięcznie, kwartalnie czy półrocznie, teraz będzie rocznie.

Ostatnie miesięczne, kwartalne i półroczne płatności zostaną pobrane 10 lipca tego roku. 

Osoby, które mają składki odroczne z powodu niskiej kwoty dochodu £5,885 w obecnym roku podatkowym, nie będą musiały w nowym systemie rozliczeniowym składać wniosku o zwolnienie z płacenia składek. Bedzie to robione automatycznie, chyba że taka osoba zechce jednak takie składki opłacać. 

To samo tyczy się osób jednocześnie zatrudnionych i samozatrudnionych. W obecnym systemie muszą one aplikować o zwolnienie z płacenia składek class 2. W nowym systemie już nie będą musiały, system będzie zautomatyzowany.

Na chwilę obecną to są jedyne wiadomości jakie są dostępne, z tego powodu, że przepisy nie są jeszcze do końca "sfinalizowane", trwają prace nad ich ostatecznym zapisem.

Zapraszam do zapoznania się z moją publikacją Mieszkalnictwo w UK.
Zapraszam również do mojej grupy na Facebook'u - Prawne DIY w UK

Zobacz również:Blog polskidoradca.blogspot.co.uk nie jest jedną z tych tysięcy stron, które podają tylko suche fakty zapominając o tym, że to co się liczy to praktyka, a nie teoria. Jakiekolwiek są tego powody, nie zmienia to faktu, że strony te nie są pomocne. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej. A jeśli masz jakieś pytania - pisz śmiało.


Przygotowanie i opracowanie:

Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa

Doradca Prawny
   © 2015