piątek, 2 stycznia 2015

O zwrocie podatku i nie tylko...
UWAGA ZMIENILIŚMY ADRES

ZNAJDZIESZ NAS NA:


                                                                          www.polskidoradca.com


Cztery razy P, czyli o P45, P46 i P60, oraz zwrocie podatku.


Za trzy miesiące koniec roku podatkowego. Tak dla przypomnienia rok podatkowy trwa od 06/04 - 05/04. Pomyślałam więc sobie, że skoro dużo jeszcze osób myli te dokumenty, bądź nie wie o istnieniu jednego z nich, patrz: P46, to warto taki pościk skrobnąć, a już tym bardziej jak w grę wchodzi zwrot podatku. Po co płacić minimum 10% swoich ciężko zarobionych pieniędzy jakimś pośrednikom, jak można to zrobić zupełnie samemu.

Ale od początku.

Co to jest P45?

Choć może powinnam pisać o nim na samym końcu, gdyż jest to dokument, który dostajesz po zakończeniu pracy. Zawiera on informacje o tym ile podatku zapłaciłeś od wynagrodzenia, w ciągu swojej pracy dla danego pracodawcy.

Składa się on z 4 części:

1.   Part1 – które pracodawca wysyła do HMRC a resztę daje tobie.
2.   Part1A, jest twoją kopią.
3.   Part2 i 3, dajesz swojemu nowemu pracodawcy, lub do Jobcentre jeśli nie masz pracy.

Pracodawca ma obowiązek wydać tobie P45, jeśli tego nie zrobi poproś go o to na piśmie, może być to chociażby w formie emaila. Niektóre agencje pracy, mają na swych stronach specjalne formularze na podstawie których takie P45 wydadzą, ale najpierw musisz taki formularz wypełnić i do nich wysłać. Powód tego jest taki, że choć tracisz pracę, którą wykonywałeś dla jednego pracodawcy, to przecież możesz dostać drugą u innego poprzez tę samą agencję. I w tym momencie nie dostaniesz P45, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaraz podejmiesz dzięki tej agencji nową pracę.


P46, czyli co to takiego?

P46 jest potocznie zwane też arrival in the uk. Ogólnie jest to formularz, który wypełnia każda osoba, która przyjeżdża do UK, kiedy podejmuje pierwszą pracę. Formularz ten pozwala pracodawcy na poprawne wyliczenia podatku od dochodów, w przeciwnym wypadku kod podatkowy zostanie źle dobrany i skończysz płacąc mega podatek.

Taką sytuację mogą mieć też osoby, które już pracują od jakiegoś czasu w UK, ale w chwili zmiany pracodawcy nie dały temu nowemu swojego P45. Najlepiej w takiej sytuacji zgłosić online do HMRC że masz błędny kod podatkowy, lub również wypełnić P46, pozwoli to na korektę kodu i naliczenie normalnego podatku, a ten nadpłacony, powinien być w trakcie trwania roku podatkowego zwrócony wraz z jednym z wynagrodzeń. Taki dokument, tzn. P46 trzeba dać do pracodawcy, ale nie zaszkodzi też samemu wysłać do HMRC na adres:

HM Revenue & Customs
Pay As You Earn
PO Box 1970
Liverpool
L75 1WX

dołącz też kopię swojego paska wypłat. Formularz znajdziesz tutaj

P60.

To nic innego jak angielski odpowiednik polskiego pitu. Dostajesz go od pracodawcy z końcem roku podatkowego. Pracodawca ma na to czas do 31 maja. Druk może być w formie papierowej lub elektronicznej. Zachowaj go, to dowód twojego dochodu, może ci się przydać w wielu okolicznościach, np.: jak będziesz chciał kredyt na mieszkanie, pożyczkę, czy aplikować o stałą rezydenturę

Zwrot podatku.

Jeśli nie dostaniesz zwrotu automatycznie w chwili poprawienia kodu podatkowego, to taki zwrot możesz wystąpić osobiście do HMRC.

Zazwyczaj dzieje się tak gdy:

*        z twojej wypłaty zabrano więcej podatku niż powinno być zapłacone,
*        przestałeś pracować,
*        przeszedłeś na emeryturę,
*        wykupiłeś tzw. life annuity,
*        zrobiłeś błąd w swojej deklaracji podatkowej;

Możesz wnioskować o zwrot podatku do 4 lat wstecz, na adres:

Pay As You Earn
HM Revenue and Customs
BX9 1AS
United Kingdom

lub telefonicznie na numer:

0300 200 3300

Zrób kalkulację czy i ile zwrotu się tobie należy. Możesz to zrobić na stronie HMRC - kalkulator

Pisząc pismo do HMRC o zwrot podatku dołącz wyniki, które uzyskałeś w tym kalkulatorze, oraz swoje P45, lub P60 lub ostatni payslip z danego roku podatkowego. Napisz kilka zdań. Np.:


Pay As You Earn
HM Revenue and Customs
BX9 1AS

                                                                                       Jan Kowalski

                                                                        167 London Road
                                                                        Hull
                                                                        HL1 1YY
  NIN:SA888456D

Letter date:01/01/2015

Re.: tax refund.

Dear Sirs,

In accordance to attached documents in my opinion I overpaid my tax for tax year 2013-2014 and would like to claim a refund.

I look forward to your replay.

Yours faithfully,
Jan Kowalski


List wyślij recorded delivery.

Na odpowiedź z HMRC trzeba czekać około miesiąca, jeśli zwrot podatku się należy wtedy dostaniesz pocztą czek. Zapraszam do zapoznania się z moją publikacją Mieszkalnictwo w UK.Zapraszam do przyłączenia się do mojej grupy na Facebook'u - Prawne DIY w UK


Blog polskidoradca.blogspot.co.uk nie jest jedną z tych tysięcy stron, które podają tylko suche fakty zapominając o tym, że to co się liczy to praktyka, a nie teoria. Jakiekolwiek są tego powody, nie zmienia to faktu, że strony te nie są pomocne. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej. A jeśli masz jakieś pytania - pisz śmiało.


Przygotowanie i opracowanie:

Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa 

Doradca Prawny

© 2015

Zobacz również: