czwartek, 18 grudnia 2014

Co należy zrobić aby uzyskać Tax Credit, czyli nie daj się wkręcić bliźniemu swemu cz.3
UWAGA ZMIENILIŚMY ADRES

ZNAJDZIESZ NAS NA:                                                                          www.polskidoradca.com


W poprzednich dwóch moich artykułach, pisałam o tym co zrobić, aby uzyskać Tax Credit. Dziś tak jak obiecałam wczoraj napiszę – Co zrobić, aby nie wpaść w pułapkę nadpłaty zasiłku Tax Credit.

Zanim przejdę do sedna, chciałam pokrótce coś wyjaśnić. Po opublikowaniu mojego posta na Facebooku, dostałam odpowiedź, od bliźniego, który twierdzi, tak w telegraficznym skrócie,  że osoby pobierające Tax Credit to osoby żyjące z socjalu. Nic bardziej mylnego.

Tax Credit, to jest ulga podatkowa, bo nieprzypadkowo ma w nazwie "TAX" i jest wypłacana przez organ podatkowy, czyli HMRC. Natomiast czym innym są wypłacane przez DWP zasiłki socjalne. Jeśli komuś nie należy się ulga podatkowa tax credit, to jej nie dostaje. Proste.

Wracając do tematu. 
Kiedy uzyskasz zasiłek i dostaniesz award notice, zawarłeś już pakt z diabłem, który daje, ale i odbiera. Ważne jest aby wszystko, dosłowanie wszystko, co załatwiasz z Tax Credit, ale i w innych urzędach było kopiowane i zachowywane. Magazynujesz.

W award notice zawarta jest kalkulacja twojego zasiłku, która bazuje na dochodzie z poprzedniego roku, jeśli dochód w danym roku podatkowym okaże się być wyższy, to masz problem, dochód musi:
Ø  być równy
Ø  być niższy

Jak do tego nie dopuścić(?):
1.      sprawdzaj reguralnie swoje kwoty dochodu brutto na paskach wypłat,

2.      zwróć uwagę na nadgodziny, które wypracowujesz, one też liczą się do dochodu

3.      jeśli nie przepracowałeś poprzedniego roku podatkowego w całości, czyli np. z 52 tygodni pracowałeś 30, bo przyjechałeś w trakcie roku podatkowego, poinformuj Tax Credit już we wniosku (dodaj dodatkowa stronę z wyjaśnieniem), że twój przybliżony dochód na dany rok podatkowy wyniesie np. £13,500 a nie £7,800,

4.      jeśli twój dochód brutto zbliża się do granicy krytycznej określonej w award notice, zadzwoń do Tax Credit i podaj, że twój dochód ulegnie podwyższeniu w stosunku do roku poprzedniego, dzwoniąc zanotuj imię osoby, z którą rozmawiałeś, datę i godzinę,

5.      jeśli masz swoją połówkę, pamiętaj o jej dochodzie również, jeśli stanie się tak, iż podejmie pracę, o której wcześniej TC nie wiedziało, każdy dochód jaki razem wypracujecie, jest wspólnym dochodem,

6.      informuj o każdej zmianie stawki godzinowej, zmianie pracodawcy, czy utracie pracy – masz na to miesiąc,

7.      zawsze podawaj kwoty brutto, nie netto, jeśli podasz kwotę netto, a TC uzyska kwotę brutto z twojego P60, to właśnie nadbudowałeś sobie nadpłatę,

8.      jeśli rozstałeś się ze swoją połówką zgłoś to do TC

Tax Credit zakłada, że twój dochód jest z zatrudnienia lub samozatrudnienia, ale są jeszcze dochody roczne, które mają wpływa na jego wysokość:
Ø  opodatkowane zasiłki socjalne
Ø  studencki grant
Ø  dywidendy
Ø  emerytury/renty z zagranicy (np. z Polski), pierwsze £300 się odlicza
Ø  zarobek z kont oszczędnościowych, jeśli jest wyższy niż £300

Pamiętaj wszystko co wysyłasz, wysyłaj przez recorded delivery, aby mieć potwierdzenie dostarczenia listu. Notuj, skanuj, kopiuj, kalkuluj, informuj i magazynuj, to cię uchroni przed nadpłatą.

W następnej części tej serii opiszę co zrobić jak taki list o nadpłacie się otrzyma.

Zapraszam do zapoznania się z moją publikacją Mieszkalnictwo w UK.Zapraszam do przyłączenia się do mojej grupy na Facebook'u - Prawne DIY w UK

Blog polskidoradca.blogspot.co.uk nie jest jedną z tych tysięcy stron, które podają tylko suche fakty zapominając o tym, że to co się liczy to praktyka, a nie teoria. Jakiekolwiek są tego powody, nie zmienia to faktu, że strony te nie są pomocne. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej. A jeśli masz jakieś pytania - pisz śmiało.

Przygotowanie i opracowanie:
Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa
Doradca Prawny

©2014

Zobacz również: