NIN czyli National Insurance Number


UWAGA ZMIENILIŚMY ADRES

ZNAJDZIESZ NAS NA:


                                                                          www.polskidoradca.comNational Insurance Number:

Co to jest?

National Insurance Number w skrócie NIN, jest odpowiednikiem polskiego NIP’u. Czyli jest niczym innym jak numerem identyfikacji podatkowej, lecz w Anglii ma także dodatkową funkcję. 

NIN to unikalny numer nadany w celach podatkowych, ale również i ubezpieczeniowych, gdzie w Polsce w celach ubezpieczeniowych stosuje się głównie numer PESEL osoby ubezpieczonej.

Dzięki zastosowaniu tego uproszczonego systemu, możesz być pewnym, że składkę  na ubezpieczenie społeczne  i zapłacony podatek masz uwzględniony w prawidłowej kwocie. Jak również, że informacje te są prawidłowo zapisane na twoim unikatowym koncie.

Zarówno HM Revenue & Customs (HMRC – odpowiednik polskiego Urzędu Skarbowego) jak i Department for Work and Pensions (DWP), który zajmuje się m.in. wypłatą emerytur, posługują się tylko tym jednym numerem i jest to twój numer referencyjny w kontakcie z tymi urzędami.

Jak go uzyskać?

Po przybyciu do Anglii należy niezwłocznie wystąpić o NIN.  Zarówno osoby podejmujące prace, jak i osoby zamierzające otworzyć działalność gospodarczą. O numer ten powinny wystąpić też osoby, które złożyły lub zamierzają złożyć wniosek o zasiłki.

Aby to zrobić należy zadzwonić pod numer Jobcentre Plus (odpowiednik Urzędu Pracy w Polsce).
0345 600 0643 linie są otwarte od poniedziałki do piątku pomiędzy 8.30-17.00.

Zapraszam do zapoznania się z moją publikacją Mieszkalnictwo w UK.
Blog polskidoradca.blogspot.co.uk nie jest jedną z tych tysięcy stron, które podają tylko suche fakty zapominając o tym, że to co się liczy to praktyka, a nie teoria. Jakiekolwiek są tego powody, nie zmienia to faktu, że strony te nie są pomocne. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej. A jeśli masz jakieś pytania - pisz śmiało.Przygotowanie i opracowanie:
Monika Kopaczyńska, R.Inst.Pa
               Doradca Prawny
© 2013