środa, 11 marca 2015

Zasiłki, kiedy coś idzie nie po twojej myśli.

UWAGA ZMIENILIŚMY ADRES

ZNAJDZIESZ NAS NA:


                                                                          www.polskidoradca.comOgólnie co innego miało być tematem tego posta, ale po otrzymaniu alarmującej  informacji na email od pewnej zaniepokojonej pani, postanowiłam cię przestrzec, stąd pomysł na post jak w temacie.

Sprawa dotyczy wstrzymania Tax Credit z powodu rzekomego zamieszkiwania z kimś w trakcie pobierania zasiłku jako samotna matka. Napisałam rzekomego specjalnie, dlatego, że urząd poprosił o dane z tzw. credit check i wyszło w raporcie, że do tego mieszkania jest ktoś przypisany, tym samym został on zlinkowany razem z tą panią.

 Zrobiłam mały research i wyszło mi, iż ów pan zamieszkiwał pod tym adresem od 1980 roku (free electoral search), kiedy … nazwijmy tą panią - Pani Ewa (imię przypadkowe), jeszcze się nie urodziła. Jak każdy wie, aby zarejestrować się w electoral register trzeba być pełnoletnim.

Dla mnie sprawa ta w danym przypadku byłaby jednoznaczna, ale to nie ja jestem „wyszkolonym” urzędnikiem w urzędzie skarbowym, ani on nie jest mną.

Tak więc z ogólnego rozrachunku, wyszło urzędnikowi, że 1+1= 2. I na tej podstawie, faktycznie samotnej matce wstrzymano zasiłek kompletnie i zarządano zwrotu pieniędzy za rok wstecz.

Jakby tego było mało, poinformowano o tym fakcie urząd miasta, w którym to niewinnej Pani Ewie wstrzymano dodatek mieszkaniowy i również zarządano spłaty „nienależnie” pobranego zasiłku.

Co w takich przypadkach zrobić?

Trzeba działać wielopłaszczyznowo, czyli:

1.   Jeśli nie jestś zarejestrowany w electoral register, to zrób to natychmiast, wszelkie osoby, które widneją pod tym samym adresem (oprócz współmałżonków/partnerów) zostaną usunięte w procesie aktualizacji danych.


2.   Dzięki punktowi 1, w twoim credit check nie znajdą się niechciani goście. Ale to nie oznacza, że nie mogą się tam znaleźć z innego powodu, np. jeśli masz konto w tym samym banku co osoba zamieszkująca poprzednio to mieszkanie.

Bank może omyłkowo zlinkować ją do twojego credit report. Ja tak ostatnio znalazłam mojego teścia, który ma konto w tym samym banku co ja, ale mieszka pod innym adresem(!). Jeśli natknąłeś się na taki sam problem to musisz napisać do danej firmy, aby zmieniła dane, które są niepoprawne. Pozwoli to unikąć późniejszych nieprzyjemności.

Jeśli nie jesteś zarejestrowany w takiej firmie, czytaj nie masz wglądu do swojego credit report odpłatnie w ramach abonamentu, to możesz poprosić o tzw. statutory credit chceck report, który kosztuje tylko £2. Z niego również się dowiesz powyższych rzeczy, aby aplikować o taki raport wybierz jeden z poniższych linków:
3.   Złóż apelację od decyzji, jak to zrobić pisałam już we wcześniejszych artykułach znajdziesz je tutaj i jeszcze tutaj klik.

4.   Jeśli już wstrzymano ci wypłatę świadczeń i dodatkowo zamknięto wniosek całkowice, nie czekaj tylko złóż nowy wniosek.

Pamiętaj: we wszelkich kontaktach z urzędem skarbowym notuj wykonywane przez siebie telefony, oraz wysyłaj pisma poprzez recorded delivery. Jeśli oczekujesz ważnego listu z urzędu, a wiesz, że nie będzie cię w domu przez jakiś czas, bo np. miałeś zaplanowane wakacje, poproś znajomego, aby przeglądał twoją pocztę, lub przekieruj pocztę na jego adres domowy. Możesz to zrobić online.Zapraszam do zapoznania się z moją publikacją Mieszkalnictwo w UK.
 Zapraszam do przyłączenia się do mojej grupy na Facebook'u - Prawne DIY w UK

Blog polskidoradca.blogspot.co.uk nie jest jedną z tych tysięcy stron, które podają tylko suche fakty zapominając o tym, że to co się liczy to praktyka, a nie teoria. Jakiekolwiek są tego powody, nie zmienia to faktu, że strony te nie są pomocne. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej. A jeśli masz jakieś pytania - pisz śmiało.

Przygotowanie i opracowanie:
Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa
Doradca Prawny

©2015

Zobacz również: