piątek, 16 stycznia 2015

4 sądowe sprawy, które mogą zmienić prawo pracy w UK.Na wokandach w obecnym roku, znajdą się 4 sprawy z działu prawa pracy, które mogą zmienić na lepsze zasady pracy i płacy w UK.

Oto one:


1. Sprawa Lock v British Gas - Trybunał Europejski zdecydował, że prowizje, które otrzymuje pracownik dodatkowo do wypłaty powinny być uwzględnione także w rozliczeniu urlopowym. Czyli prowizja = większy holiday pay.

2. Na podstawie powyższej sprawy, UK Employment Appeal Tribunal zdecydował, że w sprawie Bear Scotland v Fulton w kalkulacji urlopu wypoczynkowego powinny być uwzględnione nadgodziny oraz pozostałe finansowe dodatki wypłacane wraz z wypłatą. Trybunał zdecydował, że do takiej kalkulacji należy użyć:

a) regularnych nadgodziny zawartych w umowie,
b) travel allowances, kiedy kalkuluje się ustawowe cztery tygodnie urlopu,
c)dodatkowe dopłaty odnoszą się tylko do europejskich ustawowych czterech tygodni urlopu, a nie dodatkowych brytyjskich 1.6 tygodnia (8 dni),

Co to oznacza? Niektórzy z prawników uważają, iż prawie 5 milionów pracowników rocznie, którzy "robią" nadgodziny, mogą składać pozwy o niewypłacony urlop wypoczynkowy nawet do roku 1998, wtedy kiedy regulacje zostały wprowadzone. Aby do tego nie dopuścić rząd wprowadził szybko prawo, że takie pozwy można składać tylko do 2 lat wstecz, prawo to wchodzi w życie 1 lipca tego roku, czyli pozostaje jeszcze kilka miesięcy na złożenie pozwu za kilka lat wstecz.


3. Poclava v Toledano - hiszpański pozew rozpatrywany obecnie przez Europejski Sąd Sprawdiedliwości, w którym ma zostać podjęta decyzja czy zgodne z prawem europejskim jest pozbawianie pracownika prawa do obrony przed sądem pracy, jeśli został niesłusznie zwolniony z pracy, tylko dlatego że pracował krócej niż rok. W Anglii jest to okres 2 lat. Tyle trzeba pracować w danym zakładzie pracy, aby taki pozew móc złożyć. W Hiszpanii jest to rok. Jeśli sąd uzna, że nie powinno być ograniczeń z powodu długości zatrudnienia, wtedy rząd w Wielkiej Brytanii będzie musiał ten wyrok uwzględnić i przepisy zmienić, na korzyść  pracowników. Dodatkowo jeśli sąd uzna, że może być ograniczenie w postaci roku pracy, to przepisy w Anglii będą musiały zostać zmienione także, czyli z 2 lat zrobi się 1 rok.


4. Unison v Lord Chancellor - jest to apelacja przeciwko decyzji sądu, że opłaty nakładane na osoby składające pozwy do sądu pracy, są usprawiedliwione i powinny być pobierane. Jeśli Unison osiągnie sukces w swojej apelacji, wtedy opłaty te zostaną obniżone, jednak nie usunięte całkowicie.

Zapraszam do zapoznania się z moją publikacją Mieszkalnictwo w UK.Zapraszam również do mojej grupy na Facebook'u - Prawne DIY w UK

Zobacz również:


Blog polskidoradca.blogspot.co.uk nie jest jedną z tych tysięcy stron, które podają tylko suche fakty zapominając o tym, że to co się liczy to praktyka, a nie teoria. Jakiekolwiek są tego powody, nie zmienia to faktu, że strony te nie są pomocne. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej. A jeśli masz jakieś pytania - pisz śmiało.


Przygotowanie i opracowanie:

Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa

Doradca Prawny
   © 2015