sobota, 20 grudnia 2014

Tax Credit nadpłaty, czyli jak sobie poradzić z niełatwym problemem cz.1.UWAGA ZMIENILIŚMY ADRES

ZNAJDZIESZ NAS NA:                                                                          www.polskidoradca.comW nawiązaniu do ostatniego artykułu - tutaj – pisałam, jak uchronić się przed taką nadpłatą. Jednak jeśli taki list otrzymałeś, masz kilka możliwości, aby tą niefortunną sytuację rozwiązać, lub spróbować ją załagodzić, tak aby nie ucierpieć na tym finansowo.


Pisałam ostatnio, że składając o Tax Cedit zawierasz pakt z diabłem, który daje i zabiera, nie jest to przypadkowe porównanie. Droga, którą musisz przejść do łatwych nie należy. Samo otrzymanie pisma już jest frustrujące i stresujące.

 Potem jest już tylko gorzej, a to dlatego, że Tax Credit:
Ø  może obniżyć tobie kwotę zasiłku, w ogóle nie informując cię o tym,
Ø  może zawiesić wypłatę zasiłku kompletnie, jeśli uważa, że zasiłek tobie się nie należy,
Ø  może pobierać nadpłacone kwoty z twojego obecnego zasiłku,
Ø  może zarządać zwrotu całej kwoty natychmiast, dając tobie tylko 7 dni na spłatę
Ø  może sprzedać twoją własność, aby odzyskać pieniądze,
Ø  może pozwać cię do sądu i skorzystać z pomocy komornika,
Ø  może użyć firm zezwnętrznych do “skolektowania” twojego zadłużenia;

Wygląda na to, że jest dużo MOŻE, które może zrobić Tax Credit, a co ty możesz zrobić, żeby się obronić.
Przede wszystkim nie możesz ignorować listu, ani chować głowy w piasek, musisz działać.

Możesz:
1.      apelować,
2.      kwestionować,
3.      kwestionować i apelować jednocześnie;

W związku z tym, że zazwyczaj sytuacje z nadpłatami nie są całkowice przejżyste, a forma odwołania ma znaczenie, gdyż tyczy się odrębnych warunków, dobrze jest zrobić te dwie rzeczy naraz. Choćby dlatego, że mają określone terminy odowłania, które mogą przelecieć i już na ten autobus się nie załapiesz, jeśli okaże się, że wsiadłeś do złego. Niejednokrotnie jest tak, że nadpłaty zawierają właśnie dwa elementy, których odwołania wymagają dwóch form.

1.      Apelację, składa się do Trybunału, za pośrednictwem HMRC i należy przeprowadzić ją jeśli Tax Credit wyliczył twój zasiłek niepoprawnie, lub wstrzymał część, a nawet cały zasiłek, a ty się z tym nie zgadzasz, np.;

Masz 3 dzieci, które jedno jest w trakcie nauki w gimnazjum i postanawia kontynuować ją dalej. Tax Credit jest wypłacany na dziecko, które skończyło 16 lat, ale kontynuuje naukę. Jednak w award notice Tax Credit policzył do zasiłku tylko  2 twoich dzieci i zarządał zwrotu, według nich nadpłaconej kwoty. Możesz w tym przypadku apelować od decyzji HMRC wnioskując, że twoje 3 dziecko też powinno być zawarte we wniosku, gdyż dalej kontynuuje naukę. Jeśli trybunał przyzna tobie rację, Tax Credit odstąpi od roszczeń.

Ważne!: Tax Credit nie będzie kontynuował prób odzyskania pieniędzy od ciebie, w chwili kiedy złożysz apelację, gdyż musi poczekac na decyzję trybunału w tej kwestii.

2.      Inaczej to wygląda jeśli postanowiłeś tylko kwestionować ich decyzję. Jeśli wysłałeś tak zwane “dispute” Tax Credit dalej może rządać spłaty zadłużenia, nawet rozpatrując twoje odwołanie. Więc miej to na uwadze.

Kiedy należy kwestionować decyzję HMRC? Kiedy Tax Credit ma poprawne dane na twój temat w systemie, ale z jakiegoś powodu dostałeś nadpłatę. Dzieje się tak np. wtedy gdy:

Masz 2 dzieci, a TC płaci ci za 3. Widzisz błąd na award notice i informujesz TC o ich błędzie, oczywiście zapisując datę i godzinę rozmowy, oraz imię osoby, z którą rozmawiałeś. Ale HMRC pomimo tego, że ich poinformowałeś, dalej kontynuuje wypłatę zasiłku w podwyższonej kwocie. Po czym w chwili rocznego rozliczania zasiłków, rząda od ciebie nadpłaconej kwoty. Możesz wtedy decyzję tę kwestionować, gdyż zrobiłeś wszystko co powinieneś. Jeśli Tax Credit przychyli się do twojego odwołania, wtedy bedziesz musiał zwrócić kwote za pierwsze 30 dni, gdyż TC ma 30 dni na zmianę decyzji.

Tax Credit ma 30 dni na zmianę danych we wniosku, jeśli tego nie zrobi i dalej będzie kontynuować wypłatę na starych zasadach, po twoim poinformowaniu ich, to nie mogą, pisząc kolokwialnie – wołać od ciebie kasy z powrotem, gdyż ty zrobiłeś wszystko co w twojej mocy, aby do nadpłaty nie dosżło.

Masz określony czas na odowłanie:
Ø  30 dni na apelację,
Ø  3 miesiące na kwestionowanie decyzji,

Oba terminy zaczynają swój bieg od daty jaka widnieje na award notice, które zazwyczaj jest wysyłane jako forma decyzji, od której należy rozpocząć odowłanie.

I.                   Jak apelować od decyzji/appeal?

Możesz to zrobić na dwa sposoby:
1.      Napisac list
2.      Wypełnić formularz, do pobrania tutaj

Jakąkolwiek metodą wybierzesz upewnij się, że twoja apelacja zawiera:
ü  twoje imie i nazwisko, oraz nazwisko twojej połówki, jeśli razem pobieraliście zasiłek,
ü  datę urodzenia twoja/partnera
ü  national Insurance Number twój/partnera
ü  datę decyzji od której się odwołujesz,
ü  zwięzłe wytłumaczenie, dlaczego uważasz, że decyzja jest zła;

Zrób to czytelnie:
Ø  nie pisz długich zdań,
Ø  zawiłych zdań,
Ø   skup się na faktach - to nie twoja praca doktorska,
Ø  najlepiej zrób to w punktach,
Ø  apelacja ma być treściwa i zawierać wszystko co ważne,
Ø  eleboraty, napisane jednym tchem, bez akapitów i punktacji na pewno nie ułatwią sprawy,a raczej zirytują czytającego;

Pamiętaj!: wysyłając czy to pismo, czy formularz, zrób kopię dokumentu i wyślij je recorded delivery, zachowując dowód wysyłki.
Apelacje wysyłasz na adres HMRC:

Appeals Team
Tax Credit Office
Preston
PR1 4AT

Nie przejmuj się jeśli nie otrzymałeś odpowiedzi przez kilka tygodni. Jeśli po 3 miesiacach dalej nie dostałeś odpowiedzi możesz złożyć zażalenie.
 Kiedy HMRC otrzyma twoją apelację, musi przestać ścigać cię za nadpłatę. Czasami zdarza się tak, że otrzymasz list z HMRC Debt Management and Banking, dzieje się tak gdy Tax Credit nie poinformował ich o twojej apelacji. Napisz do nich na ich adres zwrotny krótką notkę i dodaj do niej kopie twojej apelacji, to ich powstrzyma przed dalszym kontaktowaniem sie z tobą.

Czasem HMRC może do ciebie napisać prosząc o dodatkowe dowody w sprawie, informując cię przy okazji, że proces apelacyjny jest długi, a twoja sytuacja nie wygląda na taką, jaka mogłaby wygrać w trybunale. Jeśli zrezygnujesz teraz, to nie będziesz mógł już apelować od decyzji w późniejszym terminie. W momencie kiedy HMRC ma uzupełnioną apelację musi przesłać ją do trybunału, który jest niezależny od niego.

II.                Jak kwestionować decyzję/dispute?

Jeśli nadpłata jest poprawna, to znaczy wiesz, że dostałeś więcej niż powinieneś, ale uważasz, że to błąd urzędu ją spowodował, możesz wtedy kwestionować ich decyzję.

To się nazywa – dispute. Proces ten jest wyjaśniony w broszurze przygotowanej przez HMRC – COP 26

Tak samo jak w przypadku apelacji, masz dwie możliwości, aby złożyć odwołanie:
1.      list
2.      formularz TC846

Pamietaj!: jeśli nawet kwestionujesz ich decyzję, to ciągle wisi nad tobą widmo spłaty, odkąd w kwietniu 2013 zmieniły się przepisy i Tax Credit może nakazać spłatę zadłużenia nawet będąc w trakcie rozpatrywania twojego odwołania. Jeśli uznają twoje odwołanie, zwrócą pieniądze, które od ciebie uzyskali.

Gdy HMRC otrzyma twoje odwołanie może podjąć następujące decyzje:

1.      musisz zapłacić pełną kwotę.
2.      musisz oddać część kwoty.
3.      nie muisz nic oddawać;

Wszystko zależy od twojej osobistej sytuacji i tego jak zwięźle przedstawisz sprawę. Nie licz na to, że ktoś domyśli się co tam napisałeś. Wszystko musisz pokazać palcem. Udowodnić brak swojej winy. Twoje słowo przeciwko im. Tekst typu : to niesprawiedliwe tutaj nie wystarczy. Pisma od nich musisz czytać od deski do deski, a oprócz tego to co jest zawarte między wierszami. Jeśli nie zauważyłeś błędu w award notice, to twój problem. Skrupulatność to twoje słowo na dziś i na przyszłość.

Jak HMRC podejmuje swoje decyzje (?) patrzą czy ty zrobiłeś co należało do twojej odpowiedzialności, ale czy oni jako urząd też wywiązali się ze swojej, czyli np.:

Ty musisz:
ü  dać im poprawne informacje,
ü  poinformować o wszelkich zmianach, masz na to miesiąc,
ü  za każdym razem kiedy otrzymasz award notice SPRAWDZAĆ czy informacje w nim zawarte są poprawne, jeśli nie są musisz natychmiast ich o tym poinformować,
ü  sprawdzić czy płatności, które otrzymujesz na konto są tymi samymi z award notice;

HMRC:
ü  musi dać ci poprawną poradę z informacji, które uzyskali od ciebie,
ü  nie może zrobić błędu kalkulując twoje świadczenie, chyba, że dałeś im błędne informacje,
ü  musi zmienić informacje, zaraz po tym jak poinformowałeś ich, że są błędne,
ü  musi zmienić kwotę zasiłku w ciągu 30 dni, po tym jak poinformowałeś ich o zmianach, np.: zmianie pracy, wysokości zarobków, wiekszej ilości nadgodzin, czy że rozstałeś się ze swoją połówką, lub właśnie ją znalezłeś;

“Dispute” składasz na ten adres:
Dispute Team
Tax Credit Office
Preston
PR1 0SB

Co jeśli nie masz dowodów w postaci zanotowanych telefonów, czy wysłanego listu? Napisz do:

TCO SAR Team
Group 7
Area F
Floor 1 St Marks House
St Marys Street
Preston
Lancashire
PR1 4AT

Poproś o kopię rozmów telefonicznych oraz notatek jakie mają na twój temat w systemie.
Ważne!: nie zwlekaj z wysłaniem odwołania, nawet gdy czekasz na kopie dokumentów, bo twój czas na odwołanie upłynie.

Dobre odwołanie zawiera się w 6 punktach:

1.      Poprawne dane osobowe, wszystkich osób zawartych w decyzji.
2.      Określenie za jaki okres (z nadpłatą) się odwołujesz.
3.      Wyjaśnienie dlaczego uważasz, że nie powinni rządać od ciebie spłaty.
4.      Wytknięcie (kulturalnie) HMRC, że nie zrobili tego co powinni (patrz: info co Tax Credit musi)
5.      Zawarcie informacji na jakie dowody sie powołujesz.
6.      Ujęcie w odwołaniu jakie dokumenty wraz z nim przesyłasz.
Ciąg dalszy tematu w następnym artykule.

Zapraszam do zapoznania się z moją publikacją Mieszkalnictwo w UK.Zapraszam do przyłączenia się do mojej grupy na Facebook'u - Prawne DIY w UK

Blog polskidoradca.blogspot.co.uk nie jest jedną z tych tysięcy stron, które podają tylko suche fakty zapominając o tym, że to co się liczy to praktyka, a nie teoria. Jakiekolwiek są tego powody, nie zmienia to faktu, że strony te nie są pomocne. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej. A jeśli masz jakieś pytania - pisz śmiało.

Przygotowanie i opracowanie:
Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa
Doradca Prawny

©2014

Zobacz również: