środa, 17 grudnia 2014

Co należy zrobić aby uzyskać Tax Credit, czyli nie daj się wkręcić bliźniemu swemu cz. 2
UWAGA ZMIENILIŚMY ADRES

ZNAJDZIESZ NAS NA:


                                                                          www.polskidoradca.com


Kalkulator Tax Credit

We wczorajszym poście obiecałam, że wrzucę surwiwalowe opracowanie – Jak wypełnić kalkulator tax credit. Tak więc dotrzymuję obietnicy i oto one.
Zanim jednak przejdę do konkretów, wcześniej jeszcze inne konkrety muszę zaznaczyć. Tak więc po krótce, kalkulator jest zrobiony na podstawie sytuacji:
ü  rodziny z 2 dzieci
ü  gdzie głowa domu pracuje, a szyja nie
ü  nikt w domu nie jest niepełnosprawny
ü  nie pobiera/ał zasiłków socjalnych (w tym Carers Allowance)
Czyli podsumowując jest to ok. 80% składanych wniosków przez Polaków.
A więc:


Tu się zatrzymam na chwilę. Zauważ, że okres zasiłkowy jest liczony od dnia dziesiejszego (17.12.2014) do końca roku podatkowego (05.04.2015). Policzyłam, że jest to 15 tygodni i parę dni. Tak więc kwotę tę podzieliłam na 15, co zobrazowałam na następnym (2) zdjęciu.


Zasiłek przeważnie jest wypłacany co 4 tygodnie, czyli otrzymaną poniższą kwotę pomnóż przez 4.

Jeszcze kilka ważnych informacji.
Tak jak jest napisane na stronie HMRC, ten kalkulator podaje kwoty w przybliżeniu, wszystko zależy od twojej osobistej sytuacji.
Robiąc kalkulacje zawsze licz ile tygodni, od tego dnia zostało do końca roku podatkowego. Zawsze podawaj kwotę brutto.
Jeśli zacząłeś pracę w środku roku podatkowego, to nawet przy dochodzie rzędu £40000 rocznie możesz złożyć o zasiłek, bo twój przychód wynosił np. £20000. Tax credit przy kalkulacji zasiłku uwzględnia dochód z roku podatkowego poprzedzającego złożenie wniosku, czy jak na przykładzie z roku 04.2013-04.2014

Ważne!: Jeśli twój dochód roczny nie przekracza £16000, wtedy kwalifikujesz się na NHS Tax Credit Exemption Card/Certificate, co pozwala korzystać tobie z bezpłatnej opieki dentystycznej, okulistycznej, zniżek przy zakupie okularów/soczewek, bezpłatnych recept. Błędnie jest rozumienie, że każdy kto ma workinga ma też kartę. Tutaj liczy się dochód, jeśli jest wyższy niż te £16000, to pomimo tego, że będziesz mieć workinga, to białej karty już nie dostaniesz.
W następnym odcinku tej serii, czyli tak jakby jutro, opiszę jak nie wpaść w pułapkę nadpłaty zasiłku z Tax Credit.Zapraszam do zapoznania się z moją publikacją Mieszkalnictwo w UK.Zapraszam do przyłączenia się do mojej grupy na Facebook'u - Prawne DIY w UK

Blog polskidoradca.blogspot.co.uk nie jest jedną z tych tysięcy stron, które podają tylko suche fakty zapominając o tym, że to co się liczy to praktyka, a nie teoria. Jakiekolwiek są tego powody, nie zmienia to faktu, że strony te nie są pomocne. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej. A jeśli masz jakieś pytania - pisz śmiało.

Przygotowanie i opracowanie:
Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa
Doradca Prawny
©2014

Zobacz również:
43 rodzaje benefitów - zasiłków o jakie możesz się ubiegać.