czwartek, 30 października 2014

Jakie zmiany w prawie pracy?

UWAGA ZMIENILIŚMY ADRES

ZNAJDZIESZ NAS NA:


                                                                          www.polskidoradca.com


Zmiany w prawie pracy - 1 października 2014r.


Od 1 października weszły zmiany w przepisach prawa pracy.


Jednym z nich jest nowe prawo dla ojców,a raczej dla przyszłych ojców, którzy będą mogli teraz towarzyszyć w dwóch z trzech badań prenatalnych przewidzianych w trakcie ciąży. Nowe prawo pozwala nie tylko pracownikom zatrudnionym bezpośrednio przez zakład pracy, ale także pracownikom agencyjnym, na uzyskanie bezpłatnego urlopu. Przepis ten przewiduje do 6,5 godziny urlopu bezpłatnego na każdą jedną wizytę (sekcja 127, CFA 2014). Osoby korzystające z tego prawa będą chronione przed nieuczciwymi zwolnieniami ze strony pracodawcy.

Od 1 października Trybunał Pracy ma także prawo wystąpić do zakładu pracy o przeprowadzenie audytu odnośnie równych zasad płacy (Equality Act 2010[Equal Pay Audits]Regulations 2014). W określonych przypadkach Trybunał Pracy będzie teraz zobligowany, aby pracodawcy, któremy udowodni się łamanie prawa odnośnie równych płac, narzucić przeprowadzenie takiego audytu. Regulacja ta jednak będzie dotyczyć tylko pozwów złożonych 1 października 2014 lub po tej dacie. Przepisy te ustalają także co taki audyt musi zawierać Musi on uwzględniać:

  • wynagrodzenie kobiet i mężczyzn
  • podać powody różnic w wynagrodzeniu
  • podać powody naruszenia zasad o równej płacy
  • określić plan, aby do takich naruszeń więcej nie dochodziło.
Zmiana kwot płacy minimalnej.

Od 1 października ulega zmianie wysokość płacy minimalnej. Tak więc przedstawia się ona następująco:

• stawka podstawowa dla dorosłych (dla pracowników w wieku 21 i więcej lat) wzrośnie o 3% do £ 6.50 na godzinę (maksymalnie 19p od £ 6,31). 

• stawka podstawowa dla młodzieży (dla pracowników w wieku od 18 do 20) wzrośnie o 2% do £ 5.13 na godzinę (maksymalnie 10p od £ 5,03). 

• stawka dla młodych pracowników (dla pracowników w wieku poniżej 18 lat, ale ponad wiek obowiązku szkolnego, którzy nie są praktykantami) wzrośnie o 2% do £ 3.79 na godzinę (maksymalnie 7P od £ 3,72). 

• stawka dla praktykantów wzrośnie o 2% do £ 2.73 na godzinę (maksymalnie 5p od £ 2,68). 

• kwota za zakwaterowanie wzrośnie o 3,5% do £ 5.08 dziennie (maksymalnie 17p od £ 4,91).

Zapraszam do zapoznania się z moją publikacją Mieszkalnictwo w UK.

Blog polskidoradca.blogspot.co.uk nie jest jedną z tych tysięcy stron, które podają tylko suche fakty zapominając o tym, że to co się liczy to praktyka, a nie teoria. Jakiekolwiek są tego powody, nie zmienia to faktu, że strony te nie są pomocne. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej. A jeśli masz jakieś pytania - pisz śmiało.Przygotowanie i opracowanie:
Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa

© 2014