piątek, 6 września 2013

Wniosek o Indefinite Leave to Remain / ILR

UWAGA ZMIENILIŚMY ADRES

ZNAJDZIESZ NAS NA:


                                                                          www.polskidoradca.com


 Rezydentura stała ...

             ... czyli słów kilka o Indefinite Leave to Remain for Polish


Aktualizacja 22/03/2015:


Uwaga od 30 stycznia 2015 zmienił się wniosek dla osób, które chcą starać się o stałą rezydenturę. Obecnie aplikuje się na wniosku EEA (PR), poprzedni wniosek EEA3 został wycofany.
Wniosek EEA (PR). Składa się z UWAGA: 121 stron. Nie ma zmian w zasadach przyznawania stałej rezydentury, dalej obowiązują poniższe warunki, jednakże formularz jest bardziej dokładny i precyzyjny. W poprzednim wniosku EEA3 nie było możliwości zaznaczenia np. kiedy ukończyło się pierwszy rok, kwalifikujący (tymczasowa rezydentura). Jeśli np. przyjechało sie w 2006, a 1 rok nieprzerwalnej pracy osiągnęło się w roku 2007-2008, to nie było jak tego zaznaczyć i wnioski były odrzucane, choć dana osoba się kwalifikowała. Obecny wniosek jest około 3-razy obszerniejszy od poprzedniego, radziłabym skorzystać z pomocy doradcy imigracyjnego (ich listę można znaleźć na stronie UK Border Agency). Opłata za wniosek również jest taka sama, gdyż jest to maksymalna kwota jaką UE pozwala "narzucić". Dla przykładu w Niemczech jest to 15 euro. 

           O status tzw. rezydenta stałego, można składać aplikację po pięciu latach pobytu w Zjednoczonym Królestwie, oczywiście w odniesieniu do obywateli państw z UE.
     
             Jest kilka warunków, które należy spełnić, aby aplikacja uzyskała pozytywną odpowiedź. Zaraz pokrótce je opiszę. Przypomninam jednak, iż nie jest to porada imigracyjna, tylko zebranie podstawowych informacji, które są ogólno dostępne w internecie

           Pierwszym i podstawowym warunkiem w chwili ubiegania się o ILR, jest chęć pozostania na Wyspach. Jeśli nie planujesz stałego pobytu w tym kraju, nie składaj więc aplikacji o ILR, gdyż w chwili dłuższego pobytu poza granicami UK, zostanie ci ona odebrana. Jeśli chcesz być posiadaczem paszportu brytyjskiego, ale planujesz długie pobyty poza UK, wtedy lepszym wyjściem byłoby złożenie wniosku o obywatelstwo.

          
           Drugi warunek, nie mniej ważny, jak i nie najważniejszy to udowodnienie, że przebywasz na Wyspach wymagane 5 lat. I tu już się robią schodki. Osoby, które nieprzerwalnie pracowały przez te lata, nie będą miały problemów z uwiarygodnieniem swojego pobytu, jednak takich szczęśliwców jest mało, a resztę czeka żmudliwy proces zbierania dokumentów potwierdzających fakt mieszkania i pracy na Wyspach. 
             
           Jak więc udowodnić te 5 lat? Wbrew ogólnemu przekonaniu, że osoby "pobierające zasiłki" nie mogą składać, bądź nie uzyskają pozytywnej odpowiedzi na swą aplikację, osoby takie mogą i powinny składać o ILR. Home Office jasno podaje, że aby składać o ILR trzeba albo:
 • pracować jako pracownik,
 • być samozatrudniony,
 • być poszukującym pracy,
 • posiadać własne środki na utrzymanie, głównie odnosi się to do studentów,
 • być niezdolnym do pracy, czy to z racji posiadania emerytury, czy niepełnosprawności;
       

          Jakie dokumenty potwierdzą nasze zamieszkanie? Jest ich cała lista, oto niektóre z nich:

 1. umowy najmu,
 2. rachunki,
 3. wyciągi z banku,
 4. rejestracje w przychodni,
 5. potwierdzenie np. z college'u o rozpoczętym bądź zakończonym kursie,
 6. dokumenty dotyczące zatrudnienia,
 7. dokumenty dotyczące samo-zatrudnienia,
 8. dokumenty potwierdzające JSA, lub rejestracji w Jobcentre Plus,
 9. potwierdzenie pobierania emerytury/renty,
 10. zaświadczenie od lekarza o swojej niepełnosprawności,
 11. listy ze szkoły ( w odniesieniu do dzieci) bądź przedszkola.
     Wszystko co pomoże określić czas pobytu może być przedstawione jako dokument potwierdzający zamieszkanie na Wyspach.

      Jeśli już mamy te dokumenty, wtedy należy wypełnić aplikację o ILR. W tym wypadku jest to formularz EEA3, który można pobrać stąd: 1

      Od lipca tego roku jest już pobierana opłata za rozpatrzenie aplikacji w wysokości ₤ 55.00 od osoby. Czyli jeśli jest to np.: 3-osobowa rodzina wtedy kwota łączna ta 3x55= ₤165.00

     Wiem, że wiele osób zastanawia sie nad sensem składania aplikacji o taki dokument, nie mniej jednak uważam, iż jest to dobry pomysł. Po otrzymaniu takiego dokumentu, posiada się możliwość nierestrykcyjnego wjazdu i wyjazdu z UK. Biorąc pod uwagę plany obecnego rządu odnośnie referendum dot. wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, to taki dokument będzie niezbędny, aby życ i pracować w UK. 


Zapraszam do zapoznania się z moją publikacją Mieszkalnictwo w UK. Zapraszam również do mojej grupy na Facebook'u - Prawne DIY w UK 

Blog polskidoradca.blogspot.co.uk nie jest jedną z tych tysięcy stron, które podają tylko suche fakty zapominając o tym, że to co się liczy to praktyka, a nie teoria. Jakiekolwiek są tego powody, nie zmienia to faktu, że strony te nie są pomocne. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej. A jeśli masz jakieś pytania - pisz śmiało.


Przygotowanie i opracowanie:

Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa

Doradca Prawny

© 2013

aktualizacja: 01/01/2015

Źródła:

2

3